AMCC 2004-05 Academic All-Conference Team
CHATHAM COLLEGE - PITTSBURGH, PA (affiliate member - women's tennis)
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Sarah Steward JR TEN Behavioral Neuroscience Fox Chapel, PA Fox Chapel
Kristen Willard SR TEN Biochemistry Kenmore, WA Inglemoor
Beth Wolensky JR TEN Chemistry Butler,PA Butler
FROSTBURG STATE UNIVERSITY - FROSTBURG, MD
(Chi Sigma Alpha inductees TBA)
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Bonnie Axman SO XC Recreation & Parks Burke, VA James Robinson
Collin Bednar SO BB Business Administration Millersville, MD Glen Burnie
Amanda Boswell JR SB Recreation & Parks Marbury, MD Lackey
Alana Boyle SO VB Undecided Purcellville, VA Loudon Valley
Megan Burner SO SB Early Childhood/Elementary Ed. Oakland, MD Southern Garrett
Kristie Butts JR VB Business Administration Germantown, MD Seneca Valley
Robert DeSanto SR BB Health & Physical Education Rockville, MD Wheaton
Matthew Dicks SR GF Biology Cumberland, MD Fort Hill
Lynnea Finch SR SOC Health & Physical Education Owings Mills, MD Franklin
Kevin Franc JR BB History Mechanicsville, MD Leonardtown
Tracie George SO BSK Biology Windber, PA Windber
Kimberly Hardy FR TEN English Centreville, MD Queen Anne's
James Hardy III SO BB Undecided Meyersville, MD Middletown
Joanie Herget JR BSK Elementary Education Glen Burnie, MD Old Mill
Melanie Herget JR BSK Health & Physical Education Glen Burnie, MD Old Mill
Amanda Hernandez SO BSK/VB Early Childhood/Elementary Ed. Crofton, MD Arundel
Elizabeth Hlebasko JR SOC Early Childhood/Elementary Ed. New Market, MD Linganore
Sarah Huber FR SOC Elementary Education Walkersville, MD Walkerville
Kelly Jones SR SOC Early Childhood/Elementary Ed. Woodbine, MD Glenelg
Micaela Karshinak JR SOC Psychology Leesburgh, VA Loudon County
Carolyn Kilkus JR XC Mass Communications Rockville, MD Richard Montgomery
Karen Kotofski SR SOC Early Childhood/Elementary Ed. Glen Burnie, MD Northeast
Tracy Little SR BSK Wildlife Fisheries La Vale, MD Allegany
Matthew Litts SO XC Law & Society Arnold, MD Broadneck
Katherine Lyell FR XC Undecided Newark, DE Newark
Christopher Negley FR XC Engineering Frostburg, MD Beall
Andrew Parker SO XC Social Science Silver Spring, MD Springbrook
Lauren Petrick SR VB Accounting Denton, MD North Caroline
Lora Potts SO SB/VB English Purcellville, VA Loudon Valley
Charlena Reeves SR BSK/TEN Psychology Oakland, MD Southern Garrett
Brandon Rethemeyer SR SOC Health & Physical Education Hagerstown, MD Smithsburg
Derek Richardson SO SOC Health & Physical Education New Windsor, MD Linganore
James Romano III SR SOC Business Administration Joppatowne, MD John Carroll
Kamillo Rosenthal JR BSK Business Administration Munich, Germany Bishop Sullivan
Shera Rowan JR SOC Political Science Frostburg, MD Bishop Walsh
Thomas Sadler SO SOC Athletic Training Silver Spring, MD Sandy Springs Friends
Wyatt Sagers JR SOC Accounting La Plata, MD La Plata
Samantha Seyfferth SR VB Early Childhood/Elementary Ed. Annapolis, MD Broadneck
Daniel Simmons FR XC Law & Society Westminster, MD Westminster
Jessica Smith SO SB Business Administration La Vale, MD Allegany
Tyler Snyder FR XC Computer Science Hagerstown, MD North Hagerstown
Kelly True JR BSK Early Childhood/Elementary Ed. Warfordsburg, PA Southern Fulton
Ian Umphrey SO GF Law & Society Prince Frederick, MD Calvert
Molly Whyte FR SOC Undecided Basking Ridge, NJ Ridge
HILBERT COLLEGE - HAMBURG, NY
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Amy Anderson SO VB/BSK Business Administration West Seneca, NY West Seneca West
Erin Beiter JR XC Economic Crime Investigation Cheektowaga, NY West Seneca East
Jacob Bickelman FR GF Economic Crime Investigation East Aurora, NY Iroquois
Shannon  Bieniek SR SOC Economic Crime Investigation West Seneca, NY West Seneca West
Nicole Curry SO BSK Criminal Justice Ransomville, NY Wilson
Katie  Dorsheimer * SR XC Psychology Lakeview, NY Frontier
Katrina Galofaro FR SOC Criminal Justice Dunkirk, NY Silver Creek
Michelle Greco SO SOC Psychology Jamestown, NY Southwestern
Christine Hall JR SB Psychology Buffalo, NY Mt. Mercy
Timothy Jordan SO SOC Economic Crime Investigation Hamburg, NY Frontier
Karen  Kalwicki * JR SOC Criminal Justice Sloan, NY JFK
Jill  Kegler FR SOC Psychology Lancaster, NY Lancaster
Joshua  Krupski SO SOC Criminal Justice Elma, NY Iroquois
Kristen  MacNeil SO SOC Psychology Lakeview, NY Immaculata
Jessica  Macri * SR SOC Business Administration Lewiston, NY Niagara Falls
Kaitlyn  Miller SO BSK, SOC Economic Crime Investigation Depew, NY Depew
Jeff  Mitchell * SR GF Criminal Justice Amherst, NY Sweet Home
Nicolette Newton FR VB Criminal Justice Forestville,NY
Dave Plaza FR BB Criminal Justice Buffalo, NY Lackawanna
Daniel  Russell SO SOC Economic Crime Investigation Marilla, NY Iroquois
Stephanie Salada SO VB Criminal Justice Perry, NY Perry
Melanie  Thomas SO VB English Orchard Park, NY Orchard Park
Glen Ufland SO BSK/GF Business Administration Buffalo, NY Bishop Timon
Cheri  White JR BSK Communications Tonawanda, NY Tonawanda
Tim  Wieder SO SOC Criminal Justice Derby, NY Lake Shore
Brian  Wojcik SO XC/BSK Business Administration Buffalo, NY St. Mary's
Lynn Workman JR VB Economic Crime Investigation Newfane, NY Newfane
Stacey  Zinck * JR XC Human Services Hornell, NY Hornell
LA ROCHE COLLEGE - PITTSBURGH, PA
(Chi Sigma Alpha inductees TBA)
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Stephanie Bacon FR SOC Criminal Justice Gibsonia, PA Pine Richland
Jenna Bibey FR BSK, SB Elem. Education Carnegie, PA Carlynton
Nicole  Booth FR SOC Criminal Justice Pittsburgh, PA Brashear
Amanda Bressler SO SB Elem. Education McKeesRocks, PA Sto Rox
Jenn  Brown SR VB Elem. Education Beaver Falls, PA Blackhawk
Alyssa Carden FR SB Undecided Sidman, PA Forest Hills
Ashley Chehovits JR SOC Elem. Education Ambridge, PA Ambridge
Mallory Conger FR SB Marketing Poland, OH Poland
Heidi Cooper FR SB Elem. Education Conneaut, PA Conneaut Lake
Kelly  Crooks FR SB Eng. Education Pittsburgh, PA Brashear
Danyell Dobson FR SB Undecided Pittsburgh, PA Shaler
Brent  Dover FR BSK, SB Undecided Vermillion, OH Vermillion
Todd Downs JR SOC Graph/Comm Des. New Stanton, PA Hempfield
Kevin Fuhrer JR SOC Marketing Huber Hts., OH Wayne
Lisa Golebiewski SO SB Communication Pittsburgh, PA Mount Alvernia
Matt  Goodwald SO BB Finance Orono, MN Orono
Caitlin Goodwin FR SOC Elem. Education Pittsburgh, PA Seton LaSalle
Zach Hull SO BB Eng. Education Johnstown, PA Westmont
Laura Kawalich JR SOC Biology Pittsburgh, PA North Hills
Jennifer Kuglar FR SB Elem. Education Pittsburgh, PA Upper St. Clair
Dustin Kuhn SO BB Information Tech. Dover, PA Dover
Matthew LaPaglia SO SOC Chemistry Erie, PA Iroquois
Derek Leskovic SO GF Undecided Mars, PA Mars
Erin  Madigan SO XC Interior Design Towanda, PA Troy
Joe Malloy SR BB Elem. Education Gallitzen, PA Penn Cambria
Mike Markl JR XC Chemistry Allison Park, PA North Allegheny
Melissa Marsico FR SOC Undecided Pittsburgh, PA Fox Chapel
Lucas McCoy SO BB Undecided Loretta, PA Penn Cambria
Heather Mensinger FR SOC Interior Design Langhorn, PA Neshaminy
Andrea Pakutz FR VB Psychology Butler, PA Butler
Bethany Peracchino FR SB Elem. Education Sidman, PA Forest Hills
Amanda Petrick SR VB Information Tech. New Castle, PA Shenango
Aly  Rana SO GF Finance Karachi, Pakistan Karachi Grammar
Melanie Roczko JR SOC Elem. Education Allison Park, PA Hampton
Nicole  Sebastian JR VB Psychology Cranberry Twp., PA Seneca Valley
Sarah Trischler FR VB Undecided Pittsburgh, PA Shaler
Chi Sigma Alpha inductees TBA
LAKE ERIE COLLEGE - PAINESVILLE, OH
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Alyssa Augustson FR XC Equine Grantsburg, WI Grantsburg
Tim Basalla SO SOC Education Euclid, OH Euclid
Stephen Bell * SR BB Education Painesville, OH Riverside
Pete Bircher FR BB Education West Park, OH John Marshall
Alison Borek FR XC Pre vet Webster, NH Bishop Ready
Travis Clark SO SOC Criminal justice Salem, OH Salem
Stevi Culverwell JR SOC Pre vet Cassadaga, NY Cassadaga Valley
Justin Daly SO SOC Chemistry Hubbard, OH Hubbard
Jen Dodge SO SB Criminal justice Painesville, OH Riverside
Jill Garvey FR XC Equine Pella, IA Pella Community
Megan Gursky SO SOC Equine North Canton, OH Canton Central Catholic
Rachel Gursky FR VB Spanish Canton, OH Canton Central Catholic
Adam Haas FR BB Biology Akron, Ohio Green
Jajcen Harris SO BSK Buisiness Cleveland Heights, OH Villa Angela-Saint Joseph's
Megan Hedrick FR VB Undecided Geneva, OH Geneva
Theresa Hunter SO SOC Criminal justice Hartford, OH Badger
Tricyn Huntsman FR VB Biology Navarre, OH Canton Central Catholic
J. D. Johnson SO BSK Education Warren, OH Howland
Bob Kalbaugh FR BSK Education Greensboro, NC Bishop McGuinuss
Rachel Keller FR BSK Education Richmond Heights, OH Richmond Heights
Erin Kinter SR SOC,BSK Accounting Chardon, OH Chardon
Rachael Kocher * JR SOC Education Beloit, OH West Branch
Deante Lilly SO XC Psychology Cleveland, OH Glenville
Geovanni Lopez SO SOC Buisiness Brooklyn, NY FDR
Jack Lutzeier * JR BSK Biology Basalt, CO Basalt
Ryan MacFarlane FR SOC Accounting Twinsburg, OH Twinsburg
Todd McCurry FR BB Education Akron, Ohio Coventry
Heather McElwain * JR SOC,BSK Accounting Mentor, OH Mentor
Rocky Pfister FR BB Undecided Uniontown, OH Green
Megan Price FR VB Psychology Greensburg, PA Greensburg Salem
Stephanie Ramirez FR SOC English Defiance, OH Defiance
Trevor Replogle SR GF,BSK Buisiness Catoosa, OK Catoosa
Loni Sargent FR SOC,BSK,SB Biology Hubbard, OH Hubbard
Mandi Stachon SR SOC Equine Cheboygan, WI Cheboygan Area
Cassie Stanz SO SOC Education Jamestown, NY Jamestown
Shaina Vanderpool FR SB Education Kingston, OH Chillicothe
Beth Zuraw FR VB Equine Bernardston, MA Pioneer Valley Region
MEDAILLE COLLEGE - BUFFALO, NY
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Nick  Andreassi FR BB Sports Management Rochester, NY Arcadia
Tiffany Azzarito FR SOC Elementary Education Westmoreland, NY Westmoreland
Bill Barnack JR GF Sports Management Lancaster, NY Lancaster
Kim Braunscheidel* JR VB Elementary Education Buffalo, NY Kenmore West
Trevor Brown * JR GF Sports Management Everett, WA Edmonds C.C.
Nick  Casillo FR BSK Undeclared Depew, NY St. Mary's
Matthew  Casper SO SOC Sports Management Chili, NY Churchville-Chili
Marisa Clark FR BSK Undeclared Hilton, NY Hilton
Kerri Clarkson SO SOC Elementary Education Colden, NY Springville
Rachel Conti* SR BSK Elementary Education Fredonia, NY Fredonia
Anthony Costa FR BB Sports Management Kenmore, NY Kenmore East
Steven  DeGroff FR SOC Psychology Allegany, NY Allegany-Limestone
Amina  Diallo FR SOC Business Buffalo, NY Grover Cleveland
Alex Domaradzki* JR BB Biology North Tonawanda, NY North Tonawanda
Meghan Finn FR BSK Elementary Education Kenmore, NY Holy Angels Academy
Jennifer Florczyk FR SOC Elementary Education Rome, NY Westmoreland
Amy  Frazita FR VB, SB Elementary Education Fredonia, NY Fredonia
Shannon  Funk FR XC Criminal Justice Homer, NY Homer
Jennifer Garris* SR XC Veterinary Technology Wyomissing, PA Penn State Media
Mark Glende* JR GF Elementary Education Webster, NY Webster-Schroeder
Steve  Gorlewski FR BB Business West Seneca, NY Orchard Park
Scott Hack FR BSK Business Angola, IN Angola
Patrick Hager FR SOC Sports Management Edinboro, PA General McLane
Mary  Helak* SR VB, BSK, SB Sports Management West Seneca, NY St. Mary's
Catherine Ignatius JR XC Psychology Grand Island, NY Mt. St. Mary's
Lindsey Kennedy* JR SOC Criminal Justice Liverpool, NY Liverpool
Taranne  Kogler FR SOC Social Sciences Buffalo, NY West Seneca West
Jill Kremer SR VB Elementary Education Lancaster, NY Lancaster
Jamie  Land* JR SOC Veterinary Technology Cattaraugus, NY Cattaraugus-Little Valley
Amanda Logue JR VB Psychology Tonawanda, NY Kenmore West
Tom Lyman FR BB Sports Management Tonawanda, NY Kenmore East
Jean  Mayfield* SR SB Criminal Justice Kenmore, NY Kenmore West
Leah Mazzullo FR SOC Elementary Education Rochester, NY Aquinas Institute
Dana Metz FR VB Elementary Education Cheektowaga, NY Maryvale
Dennis  Milford FR BSK Criminal Justice Rochester, NY Bishop Kearney
Chrissy Morrison SR SB Business Olean, NY Portville
Jenna O'Malley FR SOC Elementary Education Hoosick Falls, NY Hoosick Falls
Nick  Osika FR BSK Sports Management Depew, NY Depew
Michelle Peruzzini SO VB, SB Elementary Education Cheektowaga, NY John F. Kennedy
Greg  Piske FR BSK Sports Management Cheektowaga, NY Depew
Talan  Pomeroy SO GF Sports Management Wilson, NY Wilson
Sean  Rusby FR BSK Criminal Justice Canaseraga, NY Canaseraga
Kate  Scibilia* SR XC Elementary Education Lancaster, NY Lancaster
Denise Sievert SO SB Elementary Education Fredonia, NY Fredonia
Lauren Smith SO VB, BSK, SB Elementary Education Buffalo, NY Kenmore East
Jessica  Sobczak* SR SOC, SB Criminal Justice Brocton, NY Brocton
Leigh Ann Superczynski FR VB Undeclared Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Shannon  Superczynski FR BSK, SB Sports Management Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Tera Tinti SO XC Veterinary Technology Auburn, NY Auburn
Sara Vertalino* JR SB Health & Human Svcs. West Seneca, NY Mt. Mercy Academy
Amanda Walling FR BSK Undeclared South New Berlin, NY Unadilla Valley
Jeremy Watson SO SOC Psychology Lockport, NY Lockport
Margaret  Wilcox JR SOC, SB Elementary Education Liverpool, NY Liverpool
MOUNT ALOYSIUS COLLEGE - CRESSON, PA
(Chi Sigma Alpha inductees TBA)
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Trevor Anderson FR BB Elem. Ed. Jennerstown, PA North Star
David Archey FR SOC Criminology Cresson, PA Penn Cambria
Brianna Baker FR VB Pre-Early Childhood/Elementary Education Windber, PA Windber
Lindsey Becley SR SB Criminology Windber, PA Windber
Tony Berkebile FR GF Business Administration Boswell, PA North Star
Ryan Brandon FR BB Business Administration Johnstown, PA Johnstown
Brandon Bryner JR BB Business Administration Connellsville, PA Connellsville
Leech Corey FR BB Pre-Nursing Johnstown, PA Bishop McCort
Angel Diehl SO XC Radiography Tyrone, PA Tyrone
Van Duncan FR BB Physician Assistant Johnstown, PA Richland
Kylee Dunkle FR VB Nursing Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Meghan Gibson FR VB, SB Nursing Windber, PA Windber
Erica Goss JR SOC Radiography Lewistown, PA Lewistown
Trinda Hammond SR SB Criminology Tyrone, PA Tyrone
Josh  Harshberger FR BB Business Administration Portage, PA Portage
Megan Hinkle JR SB Medical Imaging Weatherly, PA Weatherly
Allison Hospelhorn SO SOC OTA/PTA Chambersburg, PA Chambersburg
Ann Hospelhorn SO SOC Medical Imaging Chambersburg, PA Chambersburg
KT Hyland SO SOC Undecided Johnstown, PA Bishop McCort
Barry Kelleher SR BSK Physical Therapy Cork, Ireland North Mon. BS
Aaron Ling JR BB Pre-Law Johnstown, PA Conemaugh Valley
Chrissy Long SO SOC Nursing New Germany, PA Forest Hills
Lana Loya JR SOC Elem. Ed. Schellsburg, PA Bishop McCort
Tara Lyons SO XC Occupational Therapy North Huntingdon, PA Norwin
Kristen  Lytle FR BSK, SB Elem. Ed. Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Ben Maul FR GF Business Administration Portage, PA Portage
Jill McCoy SO VB Elem. Ed. Roaring Spring, PA Central
Christa Miller SR VB Elem. Ed. Meyersdale, PA Meyersdale
Brenna Mohney SO SOC Physical Therapy Assistant Clearfield, PA Clearfield
Anthony Oxley FR SOC, BSK Psychology Penistone, England Penistone
Tessa Paronish FR VB Business Administration Northern Cambria, PA Northern Cambria
Jess Parzanese SO SOC GS- OTA/PTA Lewistown, PA Indian Valley
Ashley Pepple FR SOC RN to BSN Everett, PA Northern Bedford
Matt Peters FR SOC Elem. Ed. Somerset, PA Somerset
Michele Sauserman SR BSK Information Tech. Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Lindsey Showalter JR SB Sign Language / Interpreter Education Vinco, PA Central Cambria
Jenna Shuck SO XC Psychology Huntingdon, PA Huntingdon
Jeff Slatcoff JR BSK Business Windber, PA Windber
Cliff Veverka JR BB Business Administration Ashand, OH Mapleton
Brad Vogel FR GF Physical Therapy Johnstown, PA Conemaugh Valley
Kevin Youngblood SO BSK Criminology Westernport, MD Bishop Walsh
Chi Sigma Alpha inductees TBA
PENN STATE ALTOONA - ALTOONA, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Janice Ashenfelder FR SB Undergraduate Studies Williamsport, PA Loyalsock Twp.
Ryan Baranik SO TEN Education Altoona, PA  Altoona
Lindsey Barr * SR BSK Elementary Education Altoona, PA  Altoona
Jill Baumgartner FR SOC Liberal Arts Altoona, PA  Bishop Guilfoyle
Matthew Black FR SOC Undergraduate Studies North Tanzwell, VA Tazewell
Chandra Bloom * JR VB Criminal Justice Pleasant Gap, PA Bellefonte
Natalie Bonno FR VB Education Pittsburgh, PA Thomas Jefferson
Brandon Bumbarger SO TEN Undergraduate Studies Clearfield, PA Clearfield
Scott Campbell FR GF Undergraduate Studies Armagh, PA United
Leann Cascino FR XC Health & Human Development Johnstown, PA Bishop McCort
Stephanie Coombs SO SB Liberal Arts Doylestown, PA Central Bucks East
Patrick Cooper SO TEN Liberal Arts Altoona, PA  Altoona
Sheena Cooper FR VB Education Windber, PA Windber
Christopher Cowman SO SOC Information Studies & Technology Ligonear, PA Ligonear Valley
Scott Darhower FR BB Engineering Carlisle, PA Carlisle
Amber  DelBaggio SO BSK Engineering Tyrone, PA Tyrone
Nathaniel Diehl FR BB Engineering Turbo Tulle, PA Warriors Run
Christina Dileo SO SOC Education Downington, PA Downington
Derrik Eckenrode SO BB Education Gallitzin, PA Penn Cambria
Erica Eckman FR TEN Health & Human Development Montoursville, PA Loyalsock
Ashley Edevane FR BSK Undergraduate Studies Altoona, PA  Bellwood Antis
Jennah Feathers FR XC Education Lewistown, PA  Lewistown
Amanda Freiwald * JR SOC English Johnstown, PA Westmont Hilltop
Bethany Freiwald FR SOC Undergraduate Studies Johnstown, PA Westmont Hilltop
Ashley Funari SO SB Undergraduate Studies Oakland, NJ Indian Hills
Brooke  Gardner FR BSK Undergraduate Studies Colchester, VT Colchester
Matthew Germino SO GF Education Warriors Mark, PA Tyrone
Megan Goss FR VB Business Huntingdon, PA Huntingdon
Jonathan  Gross FR BSK Liberal Arts Harrisburg, PA Central Dauphin
Joshua Guthridge FR SOC Undergraduate Studies Wayne, PA Conestoga
Jacob Hargreaves * SR BB Business  Altoona, PA  Altoona
Brock Heller FR SOC Health & Human Development Canton, PA Troy
Gregory Jones SO BSK Engineering Blairsvill, PA Blairsville
Bethany Kingston SO SOC Undergraduate Studies Portersville, PA Slippery Rock
Kevin  Lazzaro SO GF Business Bethel Park, PA Bethel Park
Alison Lentz SO XC Communication Easton, PA Wilson
Ashley Liptak FR VB Undergraduate Studies Allport, PA West Branch
Lauren McGuirk FR VB Education Jefferson Hills, PA Thomas Jefferson
Lindsay McGuirk SO VB Undergraduate Studies Jefferson Hills, PA Thomas Jefferson
Rebecca  Mielnik FR BSK Business Adminstration Hollidaysburg, PA Hollidaysburg
Barry  Minemyer SO BSK Undergraduate Studies Hastings, PA Bishop Carroll
Erin Monn * JR VB Elementary Education Shippensburg, PA Chambersburg
Conor Nelson FR SOC Undergraduate Studies Lincoln University, PA Avon Grove
Andrew Newhouse FR TEN Communication Altoona, PA  Altoona
Sean Nolan SO SOC Education Allentown, PA Salisbury
Adriana Ochipinti SO SOC Liberal Arts West Chester, PA Henderson
Joanna Paul FR TEN Communication South Park, PA South Park
Bryan Pierzga FR SOC Engineering State College, PA State College
Joseph Rea FR TEN Health & Human Development Hollidaysburg, PA Bishop Guilfoyle
Aubrey Reed FR SB Undergraduate Studies Pittsburgh, PA North Hills
Tyler  Rickards FR TEN Liberal Arts Tyrone, PA Tyrone
Daniel Saxton FR SOC Undergraduate Studies Columbia Crossroads, PA Troy
Christopher Scelsi * JR BB English Yonkers, NY Iona Prep
Joshua Schlader FR SOC Undergraduate Studies Hershey, PA Living Word Academy
Kimberly Seidel FR XC Business Johnstown, PA Bishop McCort
Amanda Shields FR BSK Undergraduate Studies North Huntingon, PA Norwin
Amanda Shomo SO SB Undergraduate Studies Fallentimber, PA Glendale
Jessica Silay SO XC Communication Bethel Park, PA Bethel Park
Evan Spence SO SOC Undergraduate Studies Lincoln University, PA Avon Grove
Andrew Stottlemyer * SR BB Environmental Studies Chambersburg, PA Chambersburg
Jared Swancer SO BB Education Julian, PA Bald Eagle
Matthew Thomas SO SOC Liberal Arts Harrisburg, PA Central Dauphin
Timothy Wassell * JR SOC Undergraduate Studies Hollidaysburg, PA Hollidaysburg
Steven Werner JR XC Human Development & Family Studies St. Mary's, PA Elk County Catholic
Braden Wickham FR BB Health & Human Development Etters, PA Red Lion
Kyle Wright SO BB Health & Human Development State College, PA State College
Ryan Zechman SO SOC Education Paxtonville, PA Middleburg
PENN STATE BEHREND COLLEGE - ERIE, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Julia Andrus FR BSK Science Corry, PA Corry Area
Colleen Applebaugh * SO SOC Communications Auburn, NH Naples American
Harry Balwick JR XC Biology Erie, PA McDowell
Michael Barlett SR XC Political Science Erie, PA Iroquois Junior-Senior
Jason Bartlett FR BB Engineering Erie, PA Iroquois Junior-Senior
Brent Beauseigneur* JR XC Electrical Engineering Woodland, PA Bellefonte Area
Bryan Blaszczyk JR SOC Communications and Media Studies Erie, PA Mercyhurst Preparatory  
Melinda Calvert SO TEN Business Administration Warren, PA Warren Area
Daniel Craven SO SOC Engineering Meadville, PA Meadville Area Senior
Gary Dillaman SO GF General Business Meadville, PA Meadville Area Senior
Amy Dine FR VB Division of Undergraduate Studies Saegertown, PA Cambridge Spring
Shane Elzer JR BB Business Economics Washington, PA Trinity
Christopher Engelhardt SO BB Business Administration Erie, PA McDowell
Kellie Engstrom JR GF Management Information Systems  Russell, PA Eisenhower Middle/Senior
Amanda Evans JR VB Mechanical Engineering Pittsburgh, PA Upper Saint Clair
Joseph Ferguson * JR BSK Management Summerville, PA Clarion-Limestone Area
Lucas Forrest SO BB Business Administration Monaca, PA Center 
Benjamin Gasbarre FR BSK Engineering DuBois, PA DuBois Central Catholic
Leslie Gentile SO XC Division of Undergraduate Studies Corry, PA Corry Area
Shelley Goodpastor FR TEN Division of Undergraduate Studies Sharon, PA Sharon
Ronald Henry FR BB Division of Undergraduate Studies Mamon, PA Kiski
Chrystina Hickey SO SOC Business Pittsburgh, PA South Park
Richard Holzworth FR XC Science Pulaski, PA West Middlesex Area Junior-Senior
Stephanie Ivancza SO SOC Business Morgan, PA South Fayette
Justin Jennings * FR BSK Communications and Media Studies Cranberry, PA Seneca Valley Senior
Jessica Knapp * SR XC Psychology Erie, PA McDowell
Amber Krumpe * SR BSK Biology Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Shelley Leonard SO GF Management Information Systems Aliquippa, PA Center
Bambi Lewis SR BSK Psychology Butler, PA Butler Area Senior
Joshua Loaney SO GF Business Administration Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Joseph Lucas * SR BSK Finance Edinboro, PA General McLane
Sara Lucas FR XC Engineering Hermitage,PA Hickory
Kristin Macha SO SB Engineering Export, PA Franklin Regional Senior
Clairessa Manelick * SR XC Biology Youngsville, PA Youngsville Middle-Senior
Carrie McConnell FR SB Science Hadley, PA Commodore Perry
Andrew McNelly SO BB Management Information Systems  Somerset, PA Somerset Area Senior
Emily Miller FR SOC Nursing Hollidaysburgh,PA Hollidaysburgh Area
Allison Mudrey FR TEN Division of Undergraduate Studies Hermitage,PA Hickory
Karla Murray SO VB Business Erie, PA North East
James Myers FR TEN Engineering Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Hilary Neal FR GF Engineering Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Michelle Newland * JR SOC Plastics Engineering Technology Glenshaw, PA Fox Chapel Area
Daryl Nowacki FR TEN Engineering Warren, PA Warren Area
Ryan Oakes SO BB Business Franklin, PA Franklin Area Senior
Nicole Pacinelli * JR BSK History Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Willa Paterson SO XC Division of Undergraduate Studies Woodward, PA Penn Valley
Paige Payer SO VB Division of Undergraduate Studies Venango, PA Cambridge Spring
Brett Pollack FR XC Humanities & Social Science Wexford, PA North Allegheny Senior
Anne Marie Priester FR BSK Humanities & Social Science Wattsburg, PA Seneca High
Zoe Rose SR TEN Political Science State College, PA State College Area 
Bradley Ruffo SO XC Engineering West Middlesex, PA West Middlesex Area Junior-Senior
Timothy Schulteis SR XC Electrical Engineering Latrobe, PA Greater Latrobe Senior
Shane Scott FR BB Engineering Stoneboro, PA Lakeview
Eirka Segear FR VB Liberal Arts Wilkes-Barre, PA James M Coughlin
Jessica Serafin FR BSK Division of Undergraduate Studies Boalsburg, PA State College Area 
Joshua Serafini SO SOC Finance Erie, PA Cathedral Preparatory
Jason Shaffer SR BB Chemistry McKees Rocks, PA Montour
Rachel Slomski FR BSK Humanities & Social Science Erie, PA McDowell
Leisl Soergel FR XC Education Evans City, PA Butler Area Senior
Lindsey Stankus JR SB History Heidelberg, PA Chartiers Valley
Douglas Straub FR BSK Division of Undergraduate Studies St. Marys, PA Elk County Catholic
Kara Struski SO SOC Humanities & Social Science Meadville, PA Meadville Area Senior
Brent Sullivan FR BB Division of Undergraduate Studies Wellsboro, PA WellsboroArea
Cody Thull FR BB Business New Brighton, PA New Brighton Area Senior
Kevin Walker FR BSK Business Administration Edinboro, PA General McLane
Kathleen Ward SO VB Science Monaca, PA Center 
Michael Weaver SO BSK Business Fredericksburg, PA Northern Lebanon
Jessie Westrick FR SOC Liberal Arts Boalsburg, PA State College Area 
Daniel Whitty FR GF Nursing Ellwood City, PA Ellwood City Lincoln
Joseph Wilcher FR XC Engineering Irwin, PA Penn Trafford
Jenna Yankowski SO TEN Science Bethel Park, PA Bethel Park Senior
Erica Zinsser SO SOC Liberal Arts Pittsburgh, PA North Allegheny Senior
UNIVERSITY OF PITTSBURGH AT BRADFORD - BRADFORD, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Bridgette Balogh FR VB Sport Management Pittsburgh,PA Bethal Park Sr
Katie Barrett * JR BSK Sports Medicine Rixford, PA Otto-Eldred
Eli Bowers SO SOC Human Relations Upper Black Eddy, PA Palisades
Alison Bricker JR SB Admin of Justice Albion, PA Northwestern
Richard Bugay JR XC Computer Science Monroeville, PA Gateway Sr.
Jim Colestro SO BB Bus. Management Bradford, PA Bradford
Matthew Fabian FR GF Bus. Management Hermitage, PA Hickory
Dale Fidurko FR BB Engineering Limestone, NY Allegany-Limestone
Siobhan France FR DT Sports Medicine Riverdale, MD Academy of the Holy Cross
Nicole Fries SO SB Sport Management Dunshore, PA Sullivan County
Casey Graham * SR SB Athletic Training Pittsfield, PA Youngsville
Samantha Groller SO BSK Sports Medicine Bethlehem, PA Liberty
Anne Groves * JR DT Communications Bradford, PA Bradford 
Kathryn Hetherington FR VB Sports Medicine Ripley, NY Mercyhurst Prep
Mallory Kane FR SOC Undeclared Smethport, PA Smethport
David Kosakowski * SO SOC Sports Medicine Portand Mills, PA Ridgway
Jennifer Krolczyk * SR VB Sports Medicine Batavia, NY Batavia
Jamie Lackey * JR XC Writing Stoneboro, PA Stoneboro
Mark Leonard FR BB Sports Medicine Linesville, PA Linesville
Tara Lindgren FR BSK Undeclared Ridgway, PA Ridgway
Erica Luther * SR DT Sports Medicine Bear Lake,PA Morrisville
Katie Maley * JR GF Biology Bradford, PA Bradford
Amy McKoy FR VB, SB Public Relations Kittanning, PA Eldert
Brittany McLean SO BSK Applied Math Emporium, PA Cameron County
Shannon Murphy * JR GF Applied Math Reynoldsville, PA Dubois
Roberto Pombosa FR SOC Pre-ASN Brodheadsville, PA Pleasant Valley
Michelle Pushinsky SO SOC, SB Admin of Justice Albion, PA Northwestern
Megan Richards * SO BSK Sports Medicine Bergen, NY Byron-Bergen
William Scholz FR BB Human Relations Erie, PA Cathderal Prep
Corey Smock SO BB Sports Medicine Guys Mills, PA Maplewood
Andrea Spindler SO GF Undeclared Bradford, PA Bradford
Harry Stobart * JR XC Biology Monaca, PA Central
John Thomas * JR SOC Admin of Justice Ridgway, PA Ridgway
Rose Wilken JR BSK Sports Medicine Julian, PA Bald Eagle
UNIVERSITY OF PITTSBURGH AT GREENSBURG - GREENSBURG, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Amy  Bandzuch * JR BSK Psychology Uniontown, PA Laurel Highlands
B.J. Bertges * SR VB,SB Communication Plum, PA Plum
Jacob Bethem * JR SOC Biological Sciences Belle Vernon, PA Belle Vernon
Katie Bondarenka FR SB Undeclared Plum, PA Plum
Janelle Castner FR SOC Admin. of Justice Catasqua, PA Catasauqua
Ben Cataldi FR BB Mgmt.-Acctg Freeport, PA Freeport
Rahul Chakravarthy FR BB Management Paritan, NJ Bridgewater
Kevin Conlon * SR BSK Communication Bellwood,  PA Bellwood-Antis
Joe Frambach FR XC Comp. Science Coraopolis, PA West Allegheny
Ashley Gardner SO SB English Writing Vanderbilt Geibel Catholic
Alexandra Gray SO SOC Pre Education Pittsburgh, PA Brashear
Jeffrey Hakim FR SOC Undeclared Wexford, PA Beriut Lebanon
Adam Hamill SO GF Mgmt. Info Systems Pittsburgh, PA Seton LaSalle
Laura Heckman * JR SOC Anthropology N. Huntingdon, PA Norwin
Gregory  Heh FR SOC Undeclared Pittsburgh, PA Thomas Jefferson
Ellen Hoffman FR XC Undeclared Allison Park, PA Hampton
Billy Johnson FR SOC Management DuBois, PA DuBois
Leah Kaplan SO SB Communication Pittsburgh, PA Taylor Allderdice
Ryan Kearney FR BSK,TEN Pre-Hlth & Rehab Pittsburgh, PA Chartiers Valley
Denise Kennedy SO BSK Applied Math Berlin, PA Berlin 
Zachary Kocian SO XC Anthropology Greensburg, PA Hempfield
Yan Kublo FR SOC Management Pittsburgh, PA Taylor Allerdice
Leah Magiera * SR SOC Management West Mifflin Oakland Catholic
Jessica Mancino SR SOC Management Pittsburgh, PA North Hills
Logan  McGarrity SO SOC Communication Latrobe,  PA Jackson HS/OHIO
Dustin Mills SO BB Biological Sciences Pittsburgh, PA North Hills
Brad Minnigh SO SOC Pre Education Pittsburgh, PA Trinity Christian
Clint Mullen JR BSK History Latrobe,  PA Latrobe
Stacie  Parcyzk SO SOC Mgmt.-Acctg South Park, PA South Park
Lisa Rendos FR SOC Admin. of Justice Slippery Rock, PA Wilmington
Emily Rose FR SOC Psychology Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Maggie Samole FR SOC Communication Berlin, PA Berlin Brothers Valley
Allison  Schneider FR SOC Management Imperial, PA West Allegheny
Thomas Schnoor SO BASE Comp. Science Landisville, PA Lancaster Catholic
Christina Smith FR XC Pre-Occup Therapy Brackenridge, PA Highlands
Jessica Stanton FR BSK Undeclared Hamburg, PA Holy Name High
Megan Thompson * SO SOC English Writing Pittsburgh, PA South Park
Josh Thorpe SO TEN Admin. of Justice N Huntingdon, PA Norwin
David Tintera * SR SOC Applied Math Harrison City, PA Penn Trafford
Toni Trew FR SB Management Bentleyville, PA Bentworth
Maggie Wess SR VB Psychology Johnstown, PA Central Cambria
Sarah Wheeler JR XC Mgmt.-Acctg Lower Burrell, PA Burrell
Jennie Wigle FR SOC Admin. of Justice Irwin, PA Penn Trafford
Holly  Wise * SR VB Psychology Allenwood, PA Montgomery