AMCC 2006-07 Academic All-Conference Team
FROSTBURG STATE UNIVERSITY - FROSTBURG, MD
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Amanda Banaszak SO SOC Recreation & Parks Mgmt. Warrenton, VA Fauquier
Ebony Beverly FR TEN Mass Communications Baltimore, MD Western
Liesa Bohannon FR SB Undeclared Myerstown, PA Eastern Lebanon County
Charles Bowers Jr, FR SOC Pre-Engineering Walkersville, MD Walkersville
Alexandra Buchanan SO TEN Pre-Art Stockton, MD Pocomoke
Kristen Byron SO VB Psychology Westminster, MD Winters Mill
Jacquelyn Donovan FR SOC Undeclared Hollidaysburg, PA Hollidaysburg Area
Shannon Dunnigan * JR SW Exercise & Sport Sci. Bel Air, MD C. Milton Wright
Scott Eastment SO BB Undeclared Warrenton, VA Paul VI
Joseph Eaton * JR GF Business Administration Pikesville, MD Pikesville
Mirriah Fletcher SO TEN Accounting Cumberland, MD Northern Garrett
Joseph Garrity FR BB Biology Chesapeake, VA Western Branch
Zachary Gaudette * JR XC History Queenstown, MD Kent Island
Tracie George * SR BSK Biology Windber, PA Windber Area
Sam Griffith FR GF Pre-Engineering Cumberland, MD Fort Hill
Stephanie Gwinn FR BSK Law & Society Ijamsville, MD Urbana
Stephanie Gwinn FR SOC Law & Society Ijamsville, MD Urbana
Amanda Hernandez * SR VB Early Child/Elem Education Crofton, MD Arundel
Kaleigh Herring FR SOC History Pylesville, MD North Harford
Sarah Huber * JR SOC Early Child/Elem Education Walkersville, MD Walkersville
Patrick Hutchinson FR SW Law & Society Cherry Hill, NJ Cherry Hill High West
Nathan Jackson * JR GF Chemistry Midlothian, MD Beall
Ali Keeney FR SOC Undeclared Smithsburg, MD Middletown
Danielle Langdon FR BSK Recreation & Parks Mgmt. Charlottesville, VA Western Albemarle
Danielle Langdon FR SB Recreation & Parks Mgmt. Charlottesville, VA Western Albemarle
Christopher Lanier FR BB Mass Communications Laurel, MD Atholton
Katherine Lyell SO XC Geography Newark. DE Newark
Gwen Massey FR XC Undeclared Thorofare, NJ West Deptford
Kendal Moss FR SOC Elementary Education Hagerstown, MD Williamsport
Michelle Nash SO SW Pre-Art Columbia, MD Hammond
Taylor Osborne-Smith FR VB Sociology Fort Washington, MD Bishop McNamara
Travis Palmer FR SOC Business Administration Centreville, MD Queen Annes County
Andrew Parker * SR XC Sociology Silver Spring, MD Springbrook
Jennifer Patton SO XC Biology Barton, MD Westmar
Megan Patton SO XC Mathematics Barton, MD Westmar
Heather Potosnak * JR TEN Psychology Easton, MD Montville Twp.
Lori Potts * JR SB English Purcellville, VA Loudoun Valley
Jesse Rice Jr. * JR GF Mathematics Cumberland, MD Fort Hill
Lindsay Seal * JR SB Political Science Mount Airy, MD Linganore
Cory Smith FR XC Accounting Piedmont, WV Keyser
Robert Tarzy SO SOC Law & Society Rockville, MD Thomas Sprigg Wootton
Kaitlyn Wagner SO SB Elementary Education Leesburg, VA Loudoun County
Chelsea Wassell FR VB Computer Science Westernport, MD Southern Garrett
Lauren Weller SO VB Health & Physical Education Gaithersburg, MD Gaithersburg
Jennifer Wheaton FR VB Undeclared Ashburn, VA Stone Bridge
Molly Whyte * JR SOC Sociology Basking Ridge, NJ Ridge
Alexander Wilkinson * JR SOC Undeclared LaVale, MD Bishop Walsh
Griffen Williams FR SW Recreation & Parks Mgmt. Fort Mill, SC Fort Mill
Brooke Winterling FR VB Psychology Glenelg, MD Glenelg
Paige Wolfe FR SW Elementary Education Germantown, MD Seneca Valley
Erik Wood FR SOC Pre-Engineering Grantsville, MD Northern Garrett County
HILBERT COLLEGE - HAMBURG, NY
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Amber Balseca SO SOC Business Administration Newfane, NY Newfane
Brittany Barr FR BSK  Accounting Franklinville, NY Franklinville
Matthew Begeal FR SOC, BB Economic Crime Investigation Northville, NY Wells 
Destyn Brown FR VB Crime Scene Investigation Ithaca, NY Ithica
Karl Bukowecki FR SOC Economic Crime Investigation Depew, NY Lancaster
Steven Cartwright FR BB Criminal Justice East Aurora, NY East Aurora 
Sarah Collins FR XC, BSK, SB Criminal Justice Milroy, PA Indian Valley
Courtney DeVille FR XC, BSK Foresnic Science Kenmore, NY Kenmore West
Susan  Devlin SR XC   Criminal Justice Hamburg, NY Frontier
Rachael Edwards SO VB, XC Accounting Westfield, NY Westfield
Maggie Fage FR SOC Health Services Delmar, NY Bethlehem
Katrina Galofaro * JR SOC Criminal Justice Dunkirk, NY Silver Creek
Kristy Gonciarz SO VB  Crime Scene Investigation Cheetowaga, NY Maryvale
Michelle Greco SR SOC Psychology Jamestown, NY Southwestern
Kyle Hiscock * JR GF Business Administration Rochester, NY Eastridge
Tim Jordan * SR SOC Economic Crime Investigation Hamburg, NY Frontier
Tricia Knight JR SOC Business Administration East Concord, NY Pioneer
Michael Kowalski FR GF Criminal Justice Elma, NY Iroquois
Josh Krupski * SR SOC Criminal Justice Elma, NY Iroquois
Rosalie Lupu FR SB Criminal Justice Getzville, NY Amherst
Andrew  Mancini SR BB Criminal Justice Mount Morris, NY Mount Morris
Kaitlyn Miller * SR SOC, BSK Economic Crime Investigation Depew, NY Depew
Tiffany Morris SO SB Foresnic Science Buffalo, NY Buffalo Academy of Performing Arts
Amanda Phillips FR XC Foresnic Science Cheektowaga, NY Cleveland Hill
Simon Ragona  SR GF  Economic Crime Investigation Gowanda, NY Gowanda
Dallas Reinard JR BSK, BB Criminal Justice Smethport, PA Smethport
Brooke Rider FR VB Criminal Justice Killbuck, NY Salamanca
Donna Rimbeck FR SB Liberal Studies Alden, NY Alden
Dan Russell SR SOC Economic Crime Investigation Marilla, NY Iroquois
Erik Seeger SO BB Accounting Orchard Park, NY Orchard Park
Kellie Tingley * JR XC, BSK  Criminal Justice Coudersport, PA Coudersport
Glen Ufland * SR GF, BSK, BB Criminal Justice Buffalo, NY Bishop Timon
Ashton Vertalino SO VB Liberal Studies Hamburg, NY Hamburg
Jennifer Wade SO SOC Criminal Justice Buffalo, NY Mount Mercy
LA ROCHE COLLEGE - PITTSBURGH, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Philip Avolio SO BB Management Eighty Four, PA Canon McMillan
Stephanie Bacon * JR SOC Criminal Justice Gibsonia, PA Pine Richland
Jilena Barnouski FR SB Biology Johnstown, PA Conemaugh Valley
Jenna Bibey JR SB,XC Elementary Education Carnegie, PA Carlynton
Nicole  Booth  * JR SOC Criminal Justice Pittsburgh, PA Brashear
Drew Bosco SO BB Elementary Education Beaver Falls, PA Blackhawk
Amanda Bressler * SR SB Elementary Education McKeesRocks, PA Sto Rox
Erik Densmore SO BB Math Educ. Ford City, PA Ford City
Jenna Devlin * SO SOC Marketing Pgh., PA   Bishop Canevin
Josh Durick FR GF Computer Science Pittsburgh, PA Penn Hills
Caitlin Goodwin * JR SOC Elementary Education Pittsburgh, PA Seton LaSalle
Dylan Grazier FR BSK Math Educ. Plum, PA New Kensington
Sara Hoover FR SB English Education Northern Cambria, PA Northern Cambria
Nicole Jacobs JR SOC Radiologic Technology Pgh., PA   North Hills
Dave Konop FR GF Undecided Pittsburgh, PA Shaler
Adam Kostewicz SR BSK Elementary Education New Kensington, PA Highlands
Zach Kostorick SO BSK Management Pittsburgh, PA North Catholic
Ashley Koval FR SB Management Youngstown, OH Ursuliine
Dustin Kuhn * SR BB Information Technology Dover, PA Dover
Matthew LaPaglia * SR SOC Chemistry Erie, PA Iroquois
Jessica Leo FR SOC Elementary Education Freedom, PA Ambridge
Derek Leskovic * JR GF Accounting Mars, PA Mars
Stephanie Long SO SOC Graphic/Comm. Design Irwin, PA Penn Trafford
Melissa Marsico JR SOC Undecided Pittsburgh, PA Fox Chapel
Ashley Martin * SR VB Interior Design Connellsville, PA Connellsville Area
Lucas McCoy SR BB Accounting Loretta, PA Penn Cambria
Heather Mensinger * SR SOC Interior Design Langhorn, PA Neshaminy
Lyndi Miloszewski FR BSK Elementary Education Beaver Falls, PA Blackhawk
Higinio Nguema JR SOC Computer Information Systems Equaturial Guinea Inemrey Malabo
Kaitlyn O'Toole SO SOC Graphic & Comm. Design Pittsburgh, PA Bishop Canevin
Bethany Peracchino * JR SB Elementary Education Sidman, PA Forest Hills
Cristina Perrelli FR SOC Computer Information Systems White Oak, PA McKeesport
Amanda Ponzurick FR SB Criminal Justice Johnstown, PA Westmont Hilltop
Aly  Rana * SR GF Marketing Karachi, Pakistan Karachi Grammar
Tara Renninger JR XC Interior Design Fayetteville, Pa Chambersburg Area
Brett Spagnola FR BB Accounting Cranberry Twp., PA Seneca Valley
Kayla Strittmatter FR SB Graphic & Comm. Design Irwin, PA Penn Trafford
Alicia Tongel FR BSK Undecided Pittsburgh, PA Northgate
Sarah Trischler * JR VB,XC Undecided Pittsburgh, PA Shaler
Donald Trischler * SR XC Graphic/Comm. Design Pittsburgh, PA Shaler
Nick Wendell SR BB Management Everett, PA Bedford
Shawn Wright JR BB Management Kensington, OH Carrollton
LAKE ERIE COLLEGE - PAINESVILLE, OH
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Tovah Abrams-Slep FR XC Equine New York, NY Stuyvesant
Tim Basalla* SR SOC Education Euclid, OH Euclid
Alyssa  Bethel FR SOC,SB Business Beavercreek, OH Miami Valley
Angela Bethel SO SOC,BSK Education Beavercreek, OH Miami Valley
Pete Bircher JR GF Education West Park, OH John Marshall
Kristen Cagnoli SO SOC Biology Jefferson, OH Edgewood
Erika Chercourt FR SB French Streetsboro, OH Streetsboro
Jared  Daly FR SOC Criminal justice Hubbard, OH Hubbard
Justin Daly* SR SOC Chemistry Hubbard, OH Hubbard
Jen Dodge* SR SOC,SB Sports management Painesville, OH Riverside
Justin Drapp* JR BB Social science Andover, OH Pymatuning Valley
Tiffany Farner SO VB Education West Salem, OH West Salem
Shannon Franklin FR SB Undecided Swanton, OH Swanton
Melissa Greco SO XC,BSK Education Kirtland, OH Kirtland
Megan Gursky SR SOC Equine North Canton, OH Canton Central Catholic
Rachel Gursky* JR VB Spanish Canton, OH Canton Central Catholic
Jajcen Harris* SR BSK Buisiness Cleveland Hts, OH Villa Angela-Saint Joseph's
Jessica Hedrick SO SB Marketing Geneva, OH Geneva
Emma  Hoskins FR SOC Math Fairfield, OH McAuley
Theresa Hunter* SR SOC Criminal justice Hartford, OH Badger
Tricyn Huntsman* JR VB Biology Navarre, OH Canton Central Catholic
Jason  Jerome FR SOC Psychology Elyria, OH Elyria Catholic
J. D. Johnson* SR BSK Education Warren, OH Howland
Andrej Klokner FR XC Undecided Trnava, Slovakia Sport
Kelsey Lackey SO BSK Sports management Guysville, OH Federal Hocking
Jacob  Magdich FR SOC Chemistry Oregon, OH Clay
Nicole Mann JR SB Education Cleveland, OH Euclid
Mark McAlpine FR BB Fine Arts Fairport, OH Fairport Harding
Heather McElwain* SR SOC Accounting Mentor, OH Mentor
Matt Moore FR XC,BSK Undecided Fredericktown, OH Fredericktown
Erica Muniak FR VB Education Geneva, OH Geneva
Rocky Pfisterer* JR BB Undecided Uniontown, OH Green
Matt Platt FR BB Business Timberlake, OH Eastlake North
Megan Price JR VB Psychology Greensburg, PA Greensburg Salem
Ben Reed FR BB Criminal justice Middlefield, OH Cardinal
Loni Sargent* JR SOC,BSK,SB Biology Hubbard, OH Hubbard
Brian Schiffbauer Jr FR BB Psychology Mentor, OH Fairport Harding
Kristi Schmalzer JR SOC Equine Mazomanie, WI Wisconsin Heights
Dan Shreve FR BB Business Perry, OH Perry
Tracey Stonebridge SO SOC Equine Flushing, NY Saint Francis
Amanda Stover FR BSK Psychology Athens, OH Federal Hocking
Shawnna Sulecki SO VB Business Rock Creek Geneva
Jay  Sutter FR SOC Undecided Batavia, OH Amelia
Nick  Teriaca FR SOC Business Lyndhurst, OH Brush
Matt Tringhese* SR SOC Business Hubbard, OH Hubbard
Keith Trumbauer JR BB Undecided Huber Heights, OH Wayne
Shaina Vanderpool* JR SB Education Kingston, OH Chillicothe
Stephanie Weber FR SOC Equine Lyndonville, NY Lyndonville
Katie Yanesh FR VB Biology Wickliffe, OH Notre Dame Cathedral Latin
MEDAILLE COLLEGE - BUFFALO, NY
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Nick  Andreassi JR BB Sports Management Rochester, NY Arcadia
Tiffany Azzarito JR SOC Elementary Education Westmoreland, NY Westmoreland
Brandon  Beers SO BSK Criminal Justice Canisteo, NY Canisteo
Heather  Belmont SO BB, VB Elementary Education Rochester, NY Nazareth Academy
David Bennett SO XC Media/Communications Macedon, NY Palmyra-Macedon
Jonathan  Bilinski JR SOC Media/Communications Panama, NY Panama
Gary Boughton FR SOC Sports Management Lancaster, NY Lancaster
Stephanie Brooks SO XC Psychology Rochester, NY Gates- Chili 
Melissa Carter SO VB Media/Communications Lancaster, NY St. Mary's
Marisa Clark JR BSK Business Administration Hilton, NY Hilton
Kerri Clarkson* SR SOC Elementary Education Colden, NY Springville
Bethany Coutts JR SOC Sports Management Newfane, NY Newfane 
Steven  DeGroff JR SOC Psychology Allegany, NY Allegany-Limestone
Heather  DelPriore FR XC, BSK Criminal Justice Kenmore, NY Kenmore West 
Amina  Diallo JR SOC Business Administration Buffalo, NY Grover Cleveland
Ryan Fisher SR BB Criminal Justice Rochester, NY Gates- Chili 
Amy  Frazita JR VB, SB Elementary Education Fredonia, NY Fredonia
Scott Hack JR BSK, GF Business Administration Angola, IN Angola
William  Hoch JR SOC  Sports Management Ashville, NY Panama
Mary  Hontz SR SOC Elementary Education Angola, NY Mt. Mercy Academy
Aaron Jantzi SO GF Sports Management Hamburg, NY Hamburg 
Mark Kaminski FR BB Criminal Justice Camillus, NY West Genesee
Stephen Kanutsu FR BSK Undeclared Williamsville, NY Williamsville East
Katie Kohlmeier JR BSK Psychology Rochester, NY Nazareth Academy
Courtney Kryszak FR SB Elementary Education Lancaster, NY Lancaster
Kevin Maluchnik SR BB Criminal Justice Niagara Falls, NY Niagara Falls
Ryan  Mangano SR SOC Elementary Education Silver Creek, NY Silver Creek 
Laura Mauger FR SB Biology Clarence, NY Clarence
Holley McAllister FR VB, SB Elementary Education Rochester, NY Rush-Henrietta
William   McCormack FR BSK Sports Management Amherst, NY Amherst
James McNeil JR BSK Child and Youth Services Erie, PA Northwest Collegiate
Dana Metz JR VB Elementary Education Cheektowaga, NY Maryvale
Christopher Moscato FR BSK Business Administration Buffalo, NY Canisius
Alex Nicosia SO XC Criminal Justice Depew, NY St. Mary's
Jenna  O'Malley JR SOC Psychology Hoosick Falls, NY Hoosick Falls
Michael  Osiadlo FR SOC Business Administration Kenmore, NY Canisius
Eric  Partell FR BB Sports Management North Tonawanda, NY North Tonawanda 
Michelle Peruzzini * SR VB, SB Elementary Education Cheektowaga, NY John F. Kennedy
Mike Reichert SO BSK Business Administration Orchard Park, NY Orchard Park 
Shala  Reifinger SO XC Veterinary Technology Oswego, NY Oswego
Jacob Reisdorf SO SOC, BSK Sports Management Holland, NY Holland
Jared Reisdorf SO SOC Sports Management Holland, NY Holland
Devin Reschke FR BB Liberal Studies Lyncourt, NY Lyncourt 
Melissa  Schwab FR SOC Elementary Education West Seneca, NY West Seneca East 
Denise Sivert SR SB Elementary Education Fredonia, NY Fredonia
Lauren Smith * SR VB, BSK, SB Elementary Education Buffalo, NY Kenmore East
Reid Sturzenbecker FR SOC Elementary Education Jamestown, NY Panama
Leigh Ann Superczynski JR SB Business Administration Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Shannon  Superczynski JR SB, VB Sports Management Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Tera Tinti SR XC Veterinary Technology Auburn, NY Auburn
Brian  Vital FR BB Elementary Education Grafton, MA Grafton
Amanda Walling JR BSK, XC Liberal Studies South New Berlin, NY Unadilla Valley
Jeremy Watson JR SOC Psychology Lockport, NY Lockport
Nicole Wehrfritz JR VB Psychology Cheektowaga, NY Villa Maria Academy
Amanda Westling FR SB Elementary Education Dunkirk, NY Dunkirk 
Craig Yanni SR SOC Business Hornell, NY Hornell
Andy Yestrebi JR XC Veterinary Technology Rochester, NY Gates- Chili 
MOUNT ALOYSIUS COLLEGE - CRESSON, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Trevor Anderson * JR BB Elem. Ed. Jennerstown, PA North Star
David Archey JR SOC Criminology Cresson, PA Penn Cambria
Brittany Aurand FR SB PS: Health Studies Pre Occupational Therapy McVeytown, PA Mount Union
Emily Baer FR SOC Medical Imaging Meyersdale, PA Meyersdale
Brianna Baker * JR/SO VB, BSK Pre-Early Childhood/Elementary Education Windber, PA Windber
Tabitha Blue FR VB Physical Therapist Assistant Johnstown, PA Ferndale
John Bonatesta SO BB Pre-Early Childhood/Elementary Education Northern Cambria, PA Northern Cambria
Vicki Brewer FR SOC English Morrisdale, PA West Branch
Lindsey Bush FR BSK PS: Behavioral / Social Science Altoona, PA Altoona
Melinda Cameron FR VB PS: Behavioral / Social Science Johnstown, PA Ferndale
Dan Clark SO BB PS-Pre Physical Therapy 4+2 Windber, PA Windber
Laura Deely SO/FR SOC, SB Pre-Early Childhood/Elementary Education Altoona, PA Bishop Guilfoyle
David Druckemiller SO XC Medical Imaging Burnham, PA Indian Valley
Kylee Dunkle JR VB Nursing Altoona, PA Bishop Guilfoyle
Matt Duval SR BB Business Administration Mechanicsburg, PA Trinity HS
Jennifer Garber FR VB Sign Language / Interpreter Education Lancaster, PA Lancaster Catholic
Jess Harnly FR XC Sign Language / Interpreter Education Lititz, PA  Warwick
Ashley Hohenwarter FR SOC Sign Language / Interpreter Education New Providence, PA Lancaster Catholic
Ann Hospelhorn * SR SOC Medical Imaging Chambersburg, PA Chambersburg
KT Hyland * SR SOC Undecided Johnstown, PA Bishop McCort
Kevin Kavesky SOC Business Administration Patton, PA Scottland School
Corey Leech JR BB Nursing Johnstown, PA Bishop McCort
Emilee Mansberger FR XC Nursing Huntingdon, PA Huntingdon
Jocelyn Mastaler FR XC Medical Imaging Portage, PA Portage
Ben Maul JR GF Business Administration Portage, PA Portage
Casey May SO SB Pre-Early Childhood/Elementary Education Mill Run, PA Connellsville
Jill McCoy SR VB Elem. Ed. Roaring Spring, PA Central
Shannon McDevitt FR SOC Medical Imaging Philadelphia, PA St. Hubert's
Buddy Newton * SO GF Nursing Cresson, PA Charlotte
Colette Paris FR SB Nursing East Freedom, PA Claysburg-Kimmel 
Jess Parzanese * SR SOC GS- OTA/PTA Lewistown, PA Indian Valley
Amanda Rose FR SB Criminology BA / Forensic Investigation Bedford, PA Bedford
Jenna Shuck * SR XC Psychology Huntingdon, PA Huntingdon
Laurel Sowards FR SOC Sign Language / Interpreter Education Lancaster, PA
Shana Swan SO XC, BSK PS: Health Studies Pre Occupational Therapy New Matamoras, OH River
April Trexel SO SB Psychology Stoystown, PA North Star
Lea Trusik FR XC Medical Imaging Portage, PA Portage
Amanda Walde FR XC Sign Language / Interpreter Education Gettysburg, PA Gettysburg
Alyse Wiertel FR SOC Surgical Technology Red Lion, PA Red Lion
Jess Wietry FR SOC Nursing Chambersburg, PA Chambersburg
Laura Wise FR SOC Medical Imaging Red Lion, PA Red Lion
Jake Zorn FR BSK Undecided Berlin, PA Berlin
PENN STATE ALTOONA - ALTOONA, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Janice Ashenfelder JR SB Education Williamsport, PA Loyal Sock Twp.
Derek Bailey SO GF Engineering Berwick, PA Berwick
Jon Bednar FR SW Undergraduate Studies Northampton, PA Northampton
Cynthia Bernardez JR XC Business Bronx, NY DeWitt Clinton
Jacob Blitz FR GF Business Hollidaysburg, PA Hollidaysburg
Kaitlin Bovard FR SOC Education Altoona, PA  Altoona
Brittany  Bovard * JR SOC Biology Altoona, PA  Altoona
Michelle Bowman FR BSK Human Development and Social Sciences Duncansville, PA Bishop Guilfoyle
Scott Brantingson FR GF Undergraduate Studies Bethleham, PA Bethleham
Matt Brewer FR SOC Education Pottstown, PA Owen J. Roberts
Justin Brunt SO SOC Business Adminstration Belford, NJ Middletown North
Chris Bullington * JR GF Business Bedford, PA Bedford
Lisa Byars FR VB Undergraduate Studies Punxsutawney, PA Punxsutawney
Pia Capra FR TEN Information Studies & Technology Hebron, MD Mt. Hebron
R.J. Cilley SO GF Business Hershey, PA Hershey
Chris Clancy SO BB Undergraduate Studies Gibsonia, PA Pine Richland
Liz Cleary FR TEN Business Brooklyn, NY St. Xavier
Danielle Collins FR SOC Undergraduate Studies Glen Rock, PA Susquehannock
Mark Cooper SR TEN Communications Altoona, PA  Altoona
Patrick Cooper * JR TEN Liberal Arts Altoona, PA  Altoona
Sheena Cooper * JR VB Education Windber, PA Windber
Haley Crider FR VB Political Science Bellwood, PA Bellwood
Hilary Dagle FR SOC Undergraduate Studies Selingsgrove, PA Selingsgrove
Sarah D'Ambrosia SO SW Health & Human Development Harrisburg, PA Central Dauphin
Monique Davis SO BSK Health & Human Development Washington, DC Calvin Coolidge
Morgan Dougherty FR BSK Health & Human Development Unionville, PA Unionville
Andrea Dubensky FR SOC Science Philipsburg, PA Philipsburg-Osceola
Jamie Fogelsonger SO BSK Undergraduate Studies Indiana, PA Indiana
Nicole Giuliani SO TEN Business Adminstration Kennett Square, PA Kennett
Megan Goss * JR VB Business Huntingdon, PA Huntingdon
Sean Graydon FR TEN Undergraduate Studies Milton, PA Milton
Katy Grill SO SOC Education Lansdale, PA Lansdale Catholic
Zach Grove * JR BB Business Dover, PA Dover
Jaclyn Grzyminski FR GF Education Philadephia, PA Villa Maria
Travis Guthrie FR BB Undergraduate Studies State College, PA State College Area
Olivia Hallahan FR VB Education Huntingdon, PA Huntingdon
Richard  Hanlon SO XC Health & Human Development Pittsburgh, PA Carrick
Jason  Hartman FR SOC Education Reading, PA Exeter
Jennifer Hawk SO SB Education Centre Hall, PA Penns Valley
Kelly Helfrich FR VB Undergraduate Studies Clark, NJ Arthur T. Johnson
Lisa Herbert SO XC Health & Human Development Enfield, CT Enrico Fermi
Megan Holloway FR SW Intergrative Arts Unionville, PA Unionville
Courtney Jones FR GF Engineering Ligonier, PA Ligonier Valley
Katie Kauffman SO SB Education Leesport, PA Muhlenburg
Paul Keith SO BB Health & Human Development Smith Mill, PA Moshannon Valley
Alan Kerstetter SO XC Business Adminstration Lewistown, PA  Lewistown
Ashley  Lester SO SOC Undergraduate Studies Blairsville, PA Blairsville
Katherine Markstein FR SB Undergraduate Studies Crownpoint, IN Crownpoint
Jon Martin FR SOC Education New Holand, PA Gardenspot
Erin  McGowan JR BSK Human Development and Family Studies Duncansville, PA Bishop Guilfoyle
Tyler  Meeks FR SOC Engineering Philipsburg, PA Philipsburg_Osceola
Barry  Minemyer * SR BSK Mathematics Hastings, PA Bishop Carroll
Tim  Morris FR SOC Nursing Altoona, PA  Altoona
Sarah O'Donald SO SW Human Development & Family Studies Bellefonte, PA Bellefonte
Tony Petulla * SR BB Criminal Justice Osceola Mills, PA Philipsburg
Alan Pine FR SOC Undergraduate Studies Altoona, PA  Altoona
Brittany Poorman * JR BSK Human Development & Family Studies Altoona, PA  Altoona
Katie  Poppiti SO SW Agriculture Wilmington, DE Padva Acad.
Katie  Rennie FR SOC Undergraduate Studies Coatsville, PA Coatsville
Amanda  Rodi FR TEN Liberal Arts Chalfont, PA Central Bucks
Jessica Rusnack Fr BSK Education Hershey, PA Hershey
Mark Savidge FR XC Undergraduate Studies New Cumberland, PA Red Land
Dan  Saxton * JR SOC Enviromental Studies Columbia Crossroads, PA Troy
Angela Schembeck FR SB Education Stroudsburg, PA Stroudsburg
Allie Schumacher SO SOC Communications Rochester, NY Penfield
Melissa Sherman SO GF Business Blue Bell, PA Wissahickon
Stephanie Shisido * JR SW Biology Arroyo Grande, CA Arroyo Grande
Amanda Shomo * SR SB Undergraduate Studies Fallentimber, PA Glendale
Nate Shuey FR SOC Engineering Newville, PA Big Springs
Tara Sipe FR XC Education Philipsburg, PA Philipsburg-Osceola
Jena Smolko JR GF Engineering Loretto, PA Penn Cambria
Zach Spitz FR BSK Undergraduate Studies Harrisburg, PA Susquehanna
Erica Stephan JR SW Business Leesport, PA Schoylkill Valley
Jared Swancer * SR BB Education Julian, PA Bald Eagle
Shanise Thorton SO BSK Undergraduate Studies Philadephia, PA Henderson
Chris  Tromm SO BB Health & Human Development Altoona, PA  Altoona
Brady Waltz SR BB Education Centre Hall, PA Penns Valley
Tyler  Weyant SO BB Health & Human Development Claysburg, PA Claysburg
Braden Wickham * JR BB Health & Human Development Etters, PA Red Lion
Matt Yankowitz SO BB Health & Human Development Philadephia, PA George Washington
PENN STATE BEHREND COLLEGE - ERIE, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
                                                                                                    
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Julia Andrus * JR BSK Science Corry, PA Corry Area
Jennifer Bailey SO XC Division of Undergraduate Studies Corry, PA Corry Area
David Baleno * JR SOC Humanities & Social Science Pittsburgh, PA Plum
Alyssa Baran FR SW Engineering Elizabeth, PA Elizabeth Forward
Brittany Barbato FR SOC Division of Undergraduate Studies State College, PA State College
Jenna Benzenhoefer SO VB Business New Kensington, PA Franklin Regional Senior
Meagan Bielanin JR BSK Humanities & Social Science Erie, PA Mercyhurst Preparatory
Jacob Bobsein FR SW Engineering Sellersville, PA Pennridge
Jessica Bosak FR SW Business Administration Erie, PA Iroquois
Miles Boyea * JR TEN Business Administration St. Vincent, WI Upper Canada
Sarah Breese SO SW Political Science West Springfield, PA Northwestern
Amy Brem * JR TEN Mathematics Kersey, PA St. Mary's
Lisa Brozewicz * JR XC Marketing Wattsburg, PA Seneca
Michael Buesink FR BSK Division of Undergraduate Studies North East, PA North East
Benjamin Cain SO BB Business Administration Venetia, PA Peters Township
Christie Calvert FR TEN Business Warren, PA Warren Area
Melinda Calvert * SR TEN Business Administration Warren, PA Warren Area
Kimberly Chapman SO SOC Science Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Andrew Chrobak SO BB Business Administration New Castle, PA Laurel
Dan Craven SR SOC Mechanical Engineering Meadville, PA Meadville
Adam Danch FR SOC Business Erie, PA Cathedral Preparatory
Glenn Davis SO BB Engineering McKees Rocks, PA Montour
Richard Davis SO GF Division of Undergraduate Studies New Castle, PA Neshannock
Gary Dillaman JR GF General Business Meadville, PA Meadville Area Senior
Dustin Dubensky FR BB Engineering Punxsutawney, PA Punxsutawney
Devin Eller SO SB Communications Erie, PA Iroquois
Natalie  Engel SO BSK Engineering McDonald, PA Fort Cherry
Dustin Fairchild * JR SW Electrical Engineering Corry, PA Corry
Kelly Finnegan FR SW Division of Undergraduate Studies Fombell, PA Riverside Beaver County
Benjamin Gasbarre * JR BSK Engineering DuBois, PA DuBois Central Catholic
Jason Hall * JR SW Creative Writing Lower Burrell, PA Burrell
Paul Henry JR BB Division of Undergraduate Studies Mamont, PA Kiski
Andrew  Iams FR XC Engineering Harrison City, PA Penn Trafford
Victoria  Innes SO BSK Science Erie, PA McDowell
Philip Knittle FR SOC Business Erie, PA McDowell
Ellen Kolos SO BSK Business Bellefonte, PA Bellefonte
Julia Koman SO SB Business McKees Rocks, PA Montour
Andrew Kondash FR SW Business State College, PA State College
Justin Kovac FR BSK Division of Undergraduate Studies Venetia, PA Peters Township
Beth Lacy FR SOC Mathematics Erie, PA Harborcreek
Amy Lawrence FR VB Division of Undergraduate Studies New Wilmington, PA Wilmington
Joshua Loaney * SR GF Business Administration Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
Jessica Long FR GF Division of Undergraduate Studies New Castle, PA Laurel
Kristin Macha SR SB Engineering Export, PA Franklin Regional Senior
Beth Manganaro SO SOC Engineering Pittsburgh, PA Chartiers Valley
Kelly Matalka SO TEN Business Administration Heidelberg, PA Chartiers Valley
Dan McAndrew FR SW Division of Undergraduate Studies Franklin, PA Franklin
Andrew McNelly SR BB Management Information Systems  Somerset, PA Somerset Area Senior
David Miller SO BB Science Saint Marys, PA St. Marys
Shane Mosier FR TEN Division of Undergraduate Studies Kersey, PA St. Marys
Allison Mudrey * JR TEN Division of Undergraduate Studies Hermitage,PA Hickory
Karla Murray * SR VB Business Erie, PA North East
Frank Nagy FR BSK Science Templeton, PA West Shamokin
Joseph  Nelson FR GF Business Warren, PA Warren
Thomas Newman SO BSK Businesss Girard, PA Northwestern
Daryl Nowacki * JR SOC/TEN Engineering Warren, PA Warren Area
Andrew Onda JR GF Management Cranberry Township, PA Seneca Valley Senior
James Palmer * SR TEN Management Information Systems  Sharon, PA Sharon
Willa Paterson * SR XC Finance/International Stud. Woodward, PA Penns Valley
Paige Payer * SR VB Division of Undergraduate Studies Venango, PA Cambridge Spring
Adam Potter FR BSK Division of Undergraduate Studies Pittsburgh, PA Mt. Lebanon
Andrew Powell JR GF Business Union City, PA Union City
Anne Marie Priester * JR BSK Humanities & Social Science Wattsburg, PA Seneca High
Whitney Putnam FR SOC Division of Undergraduate Studies Erie, PA Villa Maria
Rachel Richardson FR BSK Division of Undergraduate Studies Moon Township, PA Moon Area
Bradley Ruffo * SR XC Engineering West Middlesex, PA West Middlesex Area Junior-Senior
Drew Seker SO BSK Engineering Ellicott City, MD Centennial
Joshua Serafini * SR SOC Finance Erie, PA Cathedral Preparatory
Trena Schooley FR GF Science New Castle, PA Laurel  
Robert Shrawder FR XC Engineering West Middlesex, PA West Middlesex
Kaylynn Smith SO SB Creative Writing Colorado Springs, CO Fitchburg
Leisl Soergel * JR XC Education Evans City, PA Butler Area Senior
Douglas Straub * JR BSK Division of Undergraduate Studies St. Marys, PA Elk County Catholic
Kara Struski * SR SOC Humanities & Social Science Meadville, PA Meadville Area Senior
Jeff Tuskin FR TEN Engineering Pittsburgh, PA Baldwin
Lisa Wagner * SR VB Business New Castle, PA Laurel
Sarah Webb SO VB Liberal Arts Cranberry, PA Cranberry
Thomas Weir               SW Science Rochester, PA Freedom
Katherine Whitby SO SB Division of Undergraduate Studies Tyrone, PA Tyrone
Ben Wilson SO BB Mathematics Edinboro, PA General McLane
Danielle Wilson FR SW Psychology Pittsburgh, PA Plum
Dan Zeigler * JR BSK Liberal Arts Johnsonburg, PA Johnsonburg
Jenna Zeyfang FR XC Liberal Arts Erie, PA Erie First Academy
                                   
UNIVERSITY OF PITTSBURGH AT BRADFORD - BRADFORD, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Debra Bell SO VB History/Poly Sci Kittanning, PA Elderton
Erin Bowen FR VB Criminal Justice Mansfield, PA Mansfield
Brooke Canales-McIntire FR SOC Pre- Nursing Erie, PA HarborCreek
Megan  Clyde FR SB Sports Medicine Falls Creek, PA DuBois
James Colestro * SR BB Bus. Management Bradford, PA Bradford
Elizabeth Courson FR SB Biology New Castle, PA Mohawk
Tori Darling FR WBB Athletic Training Youngsville, PA Youngsville
Sarah Dwyer FR VB Biology Warren, PA Warren
Matthew Fabian * JR GF Bus. Management Hermitage, PA Hickory
Nicole Fries * SR SB Sport Management Dunshore, PA Sullivan County
Brent  George FR SOC History/Poly Sci Arkport, NY Arkport
Tarra James FR VB Psychology Shinglehouse, PA Oswayo Valley
Jillian Kreitzer FR SB Elem. Ed Horseheads, NY Notre Dame
Janelle Krisulevicz FR WBB Elem.  Ed Larksville, PA Wyoming Seminary
Cameron Lanich FR SW Business Batavia, NY Batavia
Amy McCoy JR VB Public Relations Kittanning, PA Eldert
Richard  McCulloch FR MBB History/Poly Sci Romulus, NY Romulus
Jon  McGary FR BB Sports Medicine Curwensville,PA Curwensville
Brittany McLean SR GF Applied Math Emporium, PA Cameron County
Ali Mertsock FR XC Elem.  Ed Shinglehouse, PA Oswayo Valley
Sam Mihelich FR SW Pre-Pharm. Brunswick, PA Brunswick
Kathleen Moore SO WBB, XC Business Warren, PA Warren, PA
Steven Potter JR BB Health and P.E. East Auroria East Auroria
Megan Richards * SR WBB, XC Sports Medicine Bergen, NY Byron-Bergen
Michael Ridge FR MBB Sports Medicine North Tonawanda, NY Starpoint
Jordan  Ring * JR SOC Sport and Rec. Man. E. Concord, NY Griffith Institute
Andy Sarbak FR SW Athletic Training Erie, PA Cathedral Prep
Eric Schenfield SO GF Sport and Rec. Man. Bradford, PA Bradford
Amanda Shaw SO SOC Athletic Training Attica, NY Attica
Leah Showers SO VB Psychology Sheffield, PA Sheffield
Corey Smock * SR BB Sports Medicine Guys Mills, PA Maplewood
Andrea Spindler SR GF Undeclared Bradford, PA Bradford
Aaron Stang FR MBB Business Hamburg, NY Frontier
Jessica  Stein FR SB Applied Mathematics Pittsburgh, PA Carrick
Joseph Strotman SO GF Business Bradford, PA Bradford
John Swartz FR MBB Business Rochester, NY Greece Athena
Christopher Tewskbury FR BB Bus. Management Wyalussing, PA Wyalussing
Shellana Welsh SO SOC Sports Medicine Quakertown, PA Faith Christian
Marina Wesner * JR SOC Communications Atlanta, GA Georgia Military
Zachary Whitney FR XC Radiological Science Pittsburgh, PA Taylor Allderdice 
Amanda Williams JR WBB Sports Medicine Houghton, NY Cuba-Rushford
UNIVERSITY OF PITTSBURGH AT GREENSBURG - GREENSBURG, PA
* Denotes member of Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honor Society
First Name Last Name Year Sport(s) Major Hometown/State High School
Rozilyn Anderson JR XC Natural Science Greensburg, PA Greensburg Salem
Lindsay  Arenth SO VB Psychology Pittsburgh, PA Plum
Janelle Castner * JR SOC Admin. Of Justice Catasauqua,PA Catasauqua
Santino Condeluci FR GF Bio Science McKees Rocks PA Sacred Heart
Ashley  Davis SO SOC Undecided North Huntington, PA Norwin
Rashad Davison SO BSK Humanities Washington, PA Washington
Kevin Devich SO BB Management Monroeville, PA Gateway
Amber  Dongilli JR SB Secondary Ed. Perryopolis, PA Belle Vernon
Robert Dunn FR SOC Natural Science Lower Burrell,PA Lower Burrell
Kevin Eckhardt SO SOC Pre-Law Harrison City, PA Penn Trafford
Preston Gray SO BB Undecided Little Egg Harbor, NJ Pinelands Regional
Alexandra Gray * SR SOC English Lit. Pittsburgh, PA Brashear
Adam Hammill * SR GF Management Pittsburgh, PA Seton LaSalle
Jennifer Hantz SO VB Pharmacy Latrobe, PA Greater Latrobe
Krista Lee Helsel FR SB Bio Science Beaver, PA Beaver
Nathan  Hissen SR BB Psychology Latrobe, PA Greater Latrobe
Corinne Hornung FR SB Natural Science Cameron County, PA Cameron County
William Johnson * JR SOC Bio Science DuBois, PA DuBois
Zachary Kocian SR XC Anthropology Greensburg, PA Hempfield
Alyson Kohler FR VB Natural Science Fayetteville, PA Chambersburg
Amanda Kotvas JR SOC Communication Verona, PA Penn Hills
Leslie Long JR VB Management Greensburg, PA Greensburg Salem
Danielle Maloney FR BSK Education Lower Burrell,PA Lower Burrell
Anthony Mazzarese SO XC Pharmacy West Mifflin, PA West Mifflin
Nicole Miller FR SB Management Coraopolis, PA West Allegheny
Bradley Minnigh SR SOC Psychology Pittsburgh, PA Trinity Christain
Robert Pulcini * SR TEN Psychology Pittsburgh, PA Woodland Hills
Brittany Putnam JR SOC Pharmacy Stoystown, PA North Star
Lisa  Rendos JR SOC Criminal Justice Slippery Rock, PA Wilmington Area
Matt Rowland SO BSK Social Science Belle Vernon, PA Belle Vernon
Margaret Samole * JR SOC Communication Berlin, PA Berlin-Brothers Valley
Matt Sasko SO SOC Management Belle Vernon, PA Belle Vernon
Patrick Smith SR TEN Criminal Justice North Huntington, PA Norwin
Benjamin Sorosky SO BB Management Moon Township, PA Moon
Christopher Stangl SO SOC Natural Science Hjonestown, PA Northern Lebanon
Ryan Stetz SR SOC Psychology DuBois, PA Dubois Central Catholic
Shannon Thomas * JR BSK Psychology Dallas, PA Dallas
Joshua Thorp SR TEN Criminal Justice North Huntington, PA Norwin
Jessica Tintera * JR SOC Psychology Harrison City, PA Penn Trafford
Megan  Walsh * SR GF Management Vandergriff, PA Kiski Area
Jennifer Wirginis * JR XC Humanities White Oak, PA McKeesport, PA