2009 MEN'S SWIMMING & DIVING
ALL-CONFERENCE TEAM
&
AWARD WINNERS


Newcomer of the Year
ADAM CAPATCH
Penn St. Altoona
 

Swimmer of the Year
CAMERON LANICH
Pitt-Bradford
 
Diver of the Year
STEVE GRAVES
Penn St. Behrend
Coach of the Year
ED BAHAN
Pitt-Bradford

FIRST TEAM ALL-CONFERENCE
 

Event Name   Class Hometown/High School
200 Free Relay Penn St. Behrend
Steve Zomcik
Dane Dombrosky
Ben Strunk
Josh Weaver

FR
FR
SO
SO

Kersey, PA/St. Mary's
Mt. Pleasant, PA/Mt. Pleasant
Cogan Station, PA/Williamsport
Franklin, PA/Franklin
500 Free Dane Dombrosky, Penn St. Behrend FR Mt. Pleasant, PA/Mt. Pleasant
200 IM Adam Capatch, Penn St. Altoona FR Lewisburg, PA/Lewisburg
50 Free Steve Zomcik, Penn St. Behrend FR Kersey, PA/St. Mary's
1m. Diving Steve Graves, Penn St. Behrend JR McMurry, PA/Peters Twp
400 Medley Relay Penn St. Behrend
Josh Weaver
Ben Strunk
Dane Dombrosky
Steve Zomcik

SO
SO
FR
FR

Franklin, PA/Franklin
Cogan Station, PA/Williamsport
Mt. Pleasant, PA/Mt. Pleasant
Kersey, PA/St. Mary's
200 Medley Relay Penn St. Altoona
Dan Palermo
Adam Capatch
Brian Dau
Jimmy Reilly

SO
FR
SO
FR

Boothwyn, PA/Garnet Valley
Lewisburg, PA/Lewisburg
Princeton, NJ/Notre Dame
Milford, PA/Delaware Valley
400 IM Jacob DeVolder, Pitt-Bradford SO Newark, NY/Newark
100 Fly Dan Dombrosky, Penn St. Behrend FR Mt. Pleasant, PA/Mt. Pleasant
200 Free Josh Weaver, Penn St. Behrend SO Fanklin, PA/Franklin
100 Breast Adam Capatch, Penn St. Altoona FR Lewisburg, PA/Lewisburg
100 Back Cameron Lanich, Pitt-Bradford JR Batavia, NY/Batavia
800 Free Relay Penn St. Behrend
Dane Dombrosky
Steve Zomcik
Ben Strunk
Josh Weaver

FR
FR
SO
SO

Mt. Pleasant, PA/Mt. Pleasant
Kersey, PA/St. Mary's
Cogan Station, PA/Williamsport
Franklin, PA/Franklin
1650 Free Cameron Lanich, Pitt-Bradford JR Batavia, NY/Batavia
200 Back Cameron Lanich, Pitt-Bradford JR Batavia, NY/Batavia
100 Free Josh Weaver, Penn St. Behrend SO Franklin, PA/Franklin
200 Breast Adam Capatch, Penn St. Altoona FR Lewisburg, PA/Lewisburg
200 Fly Mike Dixon, Pitt-Bradford SR Bradford, PA/Bradford
400 Free Relay Penn St. Behrend
Dane Dombrosky
Steve Zomcik
Ben Strunk
Josh Weaver

FR
FR
SO
SO

Mt. Pleasant, PA/Mt. Pleasant
Kersey, PA/St. Mary's
Cogan Station, PA/Williamsport
Franklin, PA/Franklin

 

SECOND TEAM ALL-CONFERENCE
 

Event Name   Class Hometown/High School
200 Free Relay Frostburg State
Sean Samakow
Jack Hudson
Charlie Swartz
Josh Green

SO
SO
SO
JR

Huntingtown, MD/Huntingtown
Gaithersburg, MD/Gaithersburg
Greenbelt, MD/Eleanor Roosevelt
New Market, MD/Linganore
500 Free Josh Weaver, Penn St. Behrend SO Franklin, PA/Franklin
200 IM Ben Strunk, Penn St. Behrend SO Cogan Station, PA/Williamsport
50 Free Dan Bodde, Penn St. Altoona SO Shippensburg, PA/Shippensburg
1m. Diving Peter Lostritto, Frostburg St. SO Gaithersburg, MD/Gaithersburg
400 Medley Relay Penn St. Altoona
Dan Palermo
Adam Capatch
Bryan Dau
Dan Bodde

SO
FR
SO
SO

Boothwyn, PA/Garnet Valley
Lewisburg, PA/Lewisburg
Princeton, NJ/Notre Dame
Shippensburg, PA/Shippensburg
200 Medley Relay Pitt-Bradford
Cameron Lanich
Eric Greenawalt
Mike Dixon
Roland Cross

JR
FR
SR
FR

Batavia, NY/Batavia
Schuylkill Haven, PA/Blue Mountain
Bradford, PA/Bradford
South Euclid, OH/Brush
400 IM Jack Hudson, Frostburg State SO Gaithersburg, MD/Gaithersburg
100 Fly Bryan Dau, Penn St. Altoona SO Princeton, NJ/Notre Dame
200 Free Dan Bodde, Penn St. Altoona SO Shippensburg, PA/Shippensburg
100 Breast Ben Strunk, Penn St. Behrend SO Cogan Station, PA/Williamsport
100 Back Dan Palermo, Penn St. Altoona SO Garnet Valley, PA/Garnet Valley
800 Free Relay Penn St. Altoona
Adam Capatch
Jimmy Reilly
Dan Palermo
Dan Bodde

FR
FR
SO
SO

Lewisburg, PA/Lewisburg
Milford, PA/Delaware Valley
Garnet Valley, PA/Garnet Valley
Shippensburg, PA/Shippensburg
1650 Free Terrance Watterson, Penn St. Behrend FR Pittsburgh, PA/Brentwood
200 Back Dan Palermo, Penn St. Altoona SO Garnet Valley, PA/Garnet Valley
100 Free Steve Zomcik, Penn St. Behrend FR Kersey, PA/St. Mary's
200 Breast Ben Strunk, Penn St. Behrend SO Cogan Station, PA/Williamsport
200 Fly Jack Hudson, Frostburg State SO Gaithersburg, MD/Gaithersburg
3m. Diving No entries    
400 Free Relay Penn St. Altoona
Dan Bodde
Bryan Dau
Dan Palermo
Jimmy Reilly

SO
SO
SO
FR

Shippensburg, PA/Shippensburg
Princeton, NJ/Notre Dame
Garnet Valley, PA/Garnet Valley
Milford, PA/Delaware Valley