2011 WOMEN'S SWIMMING & DIVING
ALL-CONFERENCE TEAM
&
AWARD WINNERS


Newcomer of the Year
RACHAEL RAGEN
Penn St. Behrend
 

Swimmer of the Year
ANNE LAWRENCE
Penn St. Behrend
 
Diver of the Year
EMILY FREDERICK
Penn St. Behrend

Coach of the Year
ED BAHAN
Pitt-Bradford
 

FIRST TEAM ALL-CONFERENCE
 

Event Name   Class Hometown/High School
200 Free Relay Penn St. Behrend
Rachael Ragen
Katie VanEpps
Hilary MacManus
MaryEllen Spooner

FR
SR
SO
SO

Erie, PA/Iroquois
Pleasantville, PA/Titusville
Beaver Falls, PA/Blackhawk
Springfield, VA/West Springfield
500 Free Morgan Kinville, Pitt-Bradford SR Fulton, NY/Hannibal
200 IM Anne Lawrence, Penn St. Behrend JR State College, PA/State College
50 Free Rachael Ragen, Penn St. Behrend FR Erie, PA/Iroquois
3m. Diving Emily Frederick, Penn St. Behrend FR Russell, PA/Eisenhower
400 Medley Relay Penn St. Behrend
Rachael Ragen
Katie VanEpps
MaryEllen Spooner
Julie Cook

FR
SR
SO
SO

Erie, PA/Iroquois
Pleasantville, PA/Titusville
Springfield, VA/West Springfield
Warren, PA/Warren
200 Medley Relay Penn St. Behrend
MaryEllen Spooner
Julie Cook
Anne Lawrence
Hilary MacManus

SO
SO
JR
JR

Springfield, VA/West Springfield
Warren, PA/Warren
State College, PA/State College
Beaver Falls, PA/Blackhawk
400 IM Katie Van Epps, Penn St. Behrend SR Pleasantville, PA/Titusville
100 Fly Rachael Ragen, Penn St. Behrend FR Erie, PA/Iroquois
200 Free Morgan Kinville, Pitt-Bradford SR Fulton, NY/Hannibal
100 Breast Julie Cook, Penn St. Behrend SO Warren, PA/Warren
100 Back MaryEllen Spooner, Penn St. Behrend SO Springfield, VA/West Springfield
800 Free Relay Penn St. Behrend
Rachael Ragen
Hilary MacManus
Anne Lawrence
Katie Van Epps

FR
JR
JR
SR

Erie, PA/Iroquois
Beaver Falls, PA/Blackhawk
State College, PA/State College
Pleasantville, PA/Titusville
1650 Free Breaghann Smith, Cabrini FR Gibbstown, NJ/Gloucester City Inst. of Tech.
200 Back MaryEllen Spooner, Penn St. Behrend SO Springfield, VA/West Springfield
100 Free Rachael Ragen, Penn St. Behrend FR Erie, PA/Iroquois
200 Breast Julie Cook, Penn St. Behrend SO Warren, PA/Warren
200 Fly Anne Lawrence, Penn St. Behrend JR State College, PA/State College
1m. Diving Emily Frederick, Penn St. Behrend FR Russell, PA/Eisenhower
400 Free Relay Penn St. Behrend
Katie VanEpps
Hilary MacManus
Anne Lawrence
Rachael Ragen

SR
JR
SO
FR

Pleasantville, PA/Titusville
Beaver Falls, PA/Blackhawk
State College, PA/State College
Erie, PA/Iroquois

 

SECOND TEAM ALL-CONFERENCE
 

Event Name   Class High School/Hometown
200 Free Relay Cabrini College
Rachel Schmid
Emily Yurick
Breaghann Smith
Lauren Sliva

FR
SR
FR
JR

Willow Street, PA/Lampeterasburg
Allentown, PA/Emmaus
Gibbstown, NJ/Gloucester City Inst. of Tech.
Grand Rapids, MI/Forrest Hills Central
500 Free Melinda Mackenzie, Pitt-Bradford FR Somerset, PA/Somerset
200 IM Katie VanEpps, Penn St. Behrend SR Pleasantville, PA/Titusville
50 Free Hilary MacManus, Penn St. Behrend SO Beaver Falls, PA/Blackhawk
1m. Diving Michelle DeFelice, Penn St. Altoona FR Pittsburgh, PA/Chartiers Valley
400 Medley Relay Penn St. Altoona
Paige Strathmeyer
April Ramsey
Krista Trescott
Alexis Deacon

FR
SO
FR
SO

York, PA/West York
Pittsburgh, PA/Keystone Oaks
Irvine, CA/Northwood
Pittsburgh, PA/Chartiers Valley
200 Medley Relay Penn St. Altoona
Paige Strathmeyer
April Ramsey
Krista Trescott
Alexis Deacon

FR
SO
FR
SO

York, PA/West York
Pittsburgh, PA/Keystone Oaks
Irvine, CA/Northwood
Pittsburgh, PA/Chartiers Valley
400 IM Rachel Schmid, Cabrini College FR Willow Street, PA/Lampeterasburg
100 Fly Anne Lawrence, Penn St. Behrend JR State College, PA/State College
200 Free Hilary MacManus, Penn St. Behrend JR Beaver Falls, PA/Blackhawk
100 Breast Emily Yurick, Cabrini College SR Allentown, PA/Emmaus
100 Back Meghan Stefanko, Penn St. Behrend SO Elizabeth, PA/Elizabeth Forward
800 Free Relay Penn St. Altoona
Hannah Miller
Melissa DeFelice
Kerstie Musoleno
Amy Waldron

SO
JR
SO
SO

Herndon, VA/Westfield
Pittsburgh, PA/Chartiers Valley
Hatfield, PA/North Penn
Muncy, PA/Muncy
1650 Free Melinda Mackenzie, Pitt-Bradford FR Somerset, PA/Somerset
200 Back Meghan Stefanko, Penn St. Behrend SO Elizabeth, PA/Elizabeth Forward
100 Free Hilary MacManus, Penn St. Behrend JR Beaver Falls, PA/Blackhawk
200 Breast Emily Yurick, Cabrini College SR Allentown, PA/Emmaus
200 Fly Katie VanEpps, Penn St. Behrend SR Pleasantville, PA/Titusville
3m. Diving No entry    
400 Free Relay Cabrini College
Rachel Schmid
Emily Yurick
Breaghann Smith
Lauren Sliva

FR
SR
FR
JR

Willow Street, PA/Lampeterasburg
Allentown, PA/Emmaus
Gibbstown, NJ/Gloucester City Inst. of Tech.
Grand Rapids, MI/Forrest Hills Central